Србију и њене грађане након „аранжмана“ са ММФ очекује талас отпуштања запослених, продаја и гашење преосталих друштвених предузећа, стезање каиша и већа економска неизвесност у сваком погледу.
Београд, 20 новембар 2014. — Данас ће у згради Владе Србије на заједничкој конференцији за новинаре бити представљен део договора из разговора представника српске владе са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) која је боравила у Србији од 4 новембра.
Конеференцији ће поред министра финансија Душана Вујовића и гувернерке Народне банке Србије Јоргованке Табаковић, присуствовати и представници ММФ, шеф Мисије за Србију Зузана Мургасова и стални представник те институције у Београду Даехенг Ким.
Док Влада Србије настоји да ново задужење широј јавности представи као некакву врсту успеха и „доброг аранжмана“, и лаику је сада јасно да се ту ради само о узимању још једног кредита и додатном задужењу већ презадужене државе, а сугестије ММФ оличене у саветима као перфидно условљавање Србије у замену за кредитну подршку, чијa је једина сврха очување буџета и осигурање средстава неопходних за плате запослених у јавном сектору и пензије.
Остаје нам да видимо шта ће се то јавности данас представити и у ком обиму, јер вашингтонски банкари у Београд нису дошли да поклањају, већ да се увере да ли је српска влада способна и намерна да враћа нови кредит који би им евентуално ова институција дала.
Министар финансија Душан Вујовић је пун оптимизма и процењује да је споразум са њима готово сигуран, док је песимизам код оних чије мере тек треба да осете по својим леђима све већи.
Након одласка ММФ-а , сигурно је само једно, а то је да Србију у наредном периоду очекује талас отпуштања запослених у јавном сектору, продаја и гашење преосталих друштвених предузећа, стезање каиша и већа економска неизвесност у сваком погледу.
Информативна служба УСС „Слога“