Извор: Данас, 10. мај 2016.
Аутор: Г. Влаовић.-[divider] * Држава је пре израде УППР-а требало да отпише своја потраживања, али то није учињено * Министарство привреде тврди да Влада у техничком мандату нема овлашћења за отпуст дугова
Београд – У случају да након 31. маја Влада Србије не одржи своје обећање и Фабрика аутомобила Прибој ипак оде у стечај и ако се радницима који ће остати без посла не исплате отпремнине од 300 евра по години радног стажа, бићемо принуђени да окупирамо Скупштину општине Прибој и започнемо штрајк глађу – каже за Данас Мирослав Мршевић, председник штрајкачког одбора ФАП-а и секретар Јединственог синдиката „Слога“ ФАП.
Он додаје да су штрајкачки захтеви везани за заостале плате испуњени, али да још увек не постоје чврсте гаранције за оно што је запосленима најважније, а то је да ФАП настави да постоји и након 31. маја, што је последњи рок за решавање статуса стратешких предузећа у реструктурирању, међу њима и ФАП-а.
– Нама је министар привреде Жељко Сертић обећао да ФАП неће ићи у стечај и да ће бити усвојен унапред припремљен план реорганизације (УППР) како би предузеће могло да настави са радом после 31. маја. Међутим, држава би пре израде УППР-а најпре морала да отпише своја потраживања, а она то још није учинила. Објашњено нам је да то није било могуће јер су у међувремену расписани избори и да Влада у техничком мандату није могла да потписује документе тог типа. Мислим, ипак, да је то могло да ће до стечаја ипак доћи. Са друге стране, надамо се да ће договор ипак бити испоштован у свим тачкама које су договорене – наглашава Мршевић.
Према његовим речима, штрајкачки одбор ће о својим ставовима обавестити и челнике Скупштине општине Прибој.
– За нас је најважније да ФАП настави са радом и да отпремнине не буду ниже од 300 евра и то ћемо да изнесемо у разговору са општинским челницима. Наиме, у Министарству привреде нам је обећано да ће ФАП-у бити отписано око девет милијарди динара дуговања, што би омогућило опоравак предузећа кроз реализацију УППР-а. Анулирање тог дуга је предуслов за спровођење УППР-а и верујемо да ће до тога заиста и доћи. Држава је спремна да онима који ће да оду из фабрике понуди по 200 евра по години радног стажа. Са друге стране општина би требало да да по 100 евра по години радног стажа за сваког радника који остаје без посла на основу тога што јој је ФАП уступио део свог земљишта односно индустријску зону, топлану и још неку фабричку имовину. Ако би се све то реализовало, испунили би се сви услови за даљи несметани рад ФАП-а. Наиме, на тај начин би од 650 запослених 445 и даље остало на послу, док би остали добили отпремнине од 300 евра, што је за нас у штрајкачком одбору прихватљиво – објашњава Мршевић.
Наставља се посао са Војском
– Према раније потписаном уговору, ФАП има обавезу да Војсци Србије до 31. маја испоручи нових 10 камиона, а очекујемо да ће са Војском бити потписан још један истоветан уговор. Пословодство на челу са новим генералним директором Ранком Вуковићем покушава да уговори и неке друге послове, преговара се о испоруци возила за потребе Аеродрома „Никола Тесла“ у Београду као и делова и опреме партнерима у Немачкој и Египту – закључује Мирослав