Penzioneri u Srbiji već godinama, pa čak i decenijama nisu u zavidnom položaju. Iako su penzije za 25 meseci podignute za više od 50 odsto, kupovna moć najstarijih sugrađana nije značajno porasla.
Prosečna penzija u aprilu ove godine u Srbiji iznosila je 45.731 dinara, odnosno oko 391 evro.
Kada se pogledaju cene u marketima, primetno je da ovaj iznos penzije nije zavidan i da veliki broj penzionera nema luksuz za troškove van onih osnovnih životnih izdataka.
Srbija je zvanično od početka 2022. godine imala nekoliko povećanja penzija, a ministar finansija Siniša Mali je istakao da je Srbija u krizi najviše podigla penzije u celoj Evropi.
U januaru 2022. godine penzije povećane za 5,5 odsto, zatim je bila vanredna konsolidacija i još jedno povećanje od devet odsto 1. novembra iste godine.
U prvom mesecu 2023. godine penzije su ponovo povećane za 12,1 odsto, pa zatim 1. oktobra za još 5,5 odsto.
Takođe, u januaru ove godine penzije su povećanje za još 14,8 odsto.
Dakle, za nešto više od dve godine, to je nominalni rast penzija od 56,1 odsto.
Pored toga, ministar je najavio i novo povećanje za ovu godinu, koje bi trebalo da se dogodi između avgusta i oktobra.
Međutim, sagovornici Danasa upozoravaju da ova povećanja nisu poboljšala standard penzionera, jer su u istom periodu skočile i cene.
Prema ranijim najavama zvaničnika, cilj je da 2027. godine Srbija dođe do zacrtanog cilja od 650 evra prosečne penzije. Što znači da bi do tada, u odnosu na današnje, prosečne penzije trebalo da se povećaju još za oko 260 evra.
To deluje upitno ukoliko pogledamo unazad, kada je 2021. godine, prema podacima Evrostata, prosečna penzija u Srbiji bila 276 evra. Dakle penzija je danas u odnosu na tada uvećana za 115 evra.
Kada uporedimo prosečne penzije u Srbiji sa zemljama regiona, možemo videti da niže penzije imaju najstariji građani u Bosni i Hercegovini gde je prosečna penzija u februaru ove godine iznosila oko 363 evra.
Međutim, u Hrvatskoj je prosečna penzija trenutno za oko 80 evra viša u odnosu na Srbiju i iznosi 472 evra. Dok je Crna Gora trenutno vodeća i tamo prosečna penzija, sa obračunatim razlikama za januar, iznosi oko 509 evra.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ Željko Veselinović ukazuje na problematiku penzija u Srbiji, ističući da one više liče na socijalnu pomoć nego na sredstva za dostojanstven život. Prema njegovim rečima, slaba privreda Srbije ne može da obezbedi adekvatne penzije, jer veliki broj radnika zarađuje minimalnu ili medijalnu platu, što utiče na slabljenje penzionog fonda. Veselinović naglašava da su cene, naročito hrane, lekova i energenata, izuzetno visoke u odnosu na region i bogatije zemlje Zapada. Kao rešenje predlaže reindustrijalizaciju i jačanje privrede, što bi omogućilo veće uplate u privatne penzione fondove, te realno povećanje penzija.
..