Predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga”, Željko Veselinović, izjavio je da pregovori u okviru Socijalno-ekonomskog saveta (SES) nemaju nikakav značaj, jer se odluka o visini minimalne zarade donosi na višem nivou. On ističe da će konačan iznos minimalca za 2025. godinu doneti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, bez obzira na zahteve i argumente sindikata.
Reprezentativni sindikati u SES-u još nisu spremni da javno saopšte iznos minimalne zarade za 2025. godinu dok se međusobno ne usaglase po tom pitanju, ali je potpuno izvesno da su izričito protiv toga da zagarantovane najniže plate budu ispod iznosa minimalne potrošačke korpe. Predsednik Vučić tradicionalno saopštava iznos minimalne zarade uoči početka pregovora između Vlade, poslodavaca i sindikata, iako njegova funkcija nema direktne ingerencije po ovom pitanju. Ove godine Vučić nije izneo tačnu cifru, ali je nagovestio da će minimalna zarada biti „značajno preko 50.000 dinara“ sa trenutnih 47.154 dinara.
Sa druge strane, sindikati insistiraju na tome da minimalna zarada mora biti izjednačena sa iznosom minimalne potrošačke korpe, što je odluka koja je već godinama odlagana. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), Ljubisav Orbović, izjavio je da će se pregovarački tim izjasniti o iznosu minimalne zarade, koji sigurno neće biti niži od minimalne potrošačke korpe. On je dodao da pregovori sa predstavnicima Ministarstva rada i poslodavaca počinju 15. avgusta, a odluka bi trebalo da bude donesena do 15. septembra.
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“, Čedanka Andrić, naglasila je da minimalna zarada ne sme biti ispod iznosa minimalne potrošačke korpe i da će se njihova centrala zalagati za veći iznos.
Veselinović izražava sumnju da je iznos minimalne potrošačke korpe u Srbiji 53.000 dinara, te ističe da je ta cifra sigurno veća. „Novi iznos minimalne zarade može da dostigne iznos proklamovane minimalne potrošačke korpe, međutim, ta suma apsolutno nije dovoljna za podmirivanje najosnovnijih egzistencijalnih potreba. Plata koja pokriva osnovne socijalne potrebe prema podacima Centra za politike emancipacije iznosi 144.457 dinara. To su u suštini dve medijalne mesečne plate u Srbiji. Shodno tome, sasvim je jasno da je minimalna potrošačka korpa odavno prestala da bude pravilan parametar za određivanje šta su to osnovne potrebe radnika. Minimalna zarada mora da uvažava realne životne troškove i u ovom trenutku ona bi u Srbiji mogla da bude nešto niža od 70.000 dinara,“ objašnjava Veselinović.
SSSS je krajem jula zatražio da se minimalna zarada utvrđuje u skladu sa zakonom, odnosno da mora da pokriva osnovne troškove života. Sindikat navodi da su od 2021. do 2023. godine prosečne neto zarade nominalno povećane za 43,2 odsto, realno za 9,8 odsto, a minimalna zarada za 33,3 odsto, odnosno za 2,1 odsto. U odnosu na rast cena hrane, prosečna neto zarada je smanjena za 3,4 odsto, a minimalna zarada za 10,1 odsto.
Predlog SSSS je da se o ceni minimalne zarade po potrebi pregovara i dva puta godišnje. Zatraženo je da se prestane sa praksom ustupaka poslodavcima i dodatno umanjuje visina uplate socijalnih doprinosa na teret poslodavaca. „Neuvažavanje naših argumenata i minimalna cena rada koja ne garantuje dostojanstvo zaposlenima značila bi odgovornost Vlade za dalje siromašenje građana Srbije,“ navode u SSSS.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, jedine reprezentativne poslodavačke organizacije Nebojša Atanacković kaže za Danas da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo da bi minimalac trebalo da bude iznad 50.000 dinara na osnovu analize koje sagledava sa svojim saradnicima poput ministra finansija Siniše Malog.
Za više informacija, pročitajte opširnije na portalu lista Danas u tekstu autora G. Vlaovića: Minimalna zarada mora da pokriva osnovne troškove života: Šta sindikati kažu o najavljenom iznosu minimalca?
Informativna služba