Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ upozoravaju da je aktuelna metodologija određivanja minimalne zarade u Srbiji, koja se temelji na nedefinisanoj potrošačkoj korpi, neadekvatna i ne odražava realne potrebe i troškove života radnika. Minimalna neto zarada od 49.864,00 dinara za 184 radna sata, koliko iznosi za jul mesec ove godine, prema mišljenju sindikata, ne pokriva osnovne životne troškove poput režija i hrane i ispod je svakog kriterijuma dostojanstva radnika.
„Sloga“ poziva učesnike u takozvanom Socijalno-ekonomskom savetu (SES) da prekinu razgovore o povećanju minimalne zarade na osnovu minimalne potrošačke korpe koju su najavili i insistira da se razmatranje zarada vodi isključivo na osnovu koncepta plate za neophodan, dostojanstven život, prakse koja se uspešno sprovodi u mnogim zemljama Evropske unije.
Iako zvaničnici često ističu rast minimalne zarade, plata i penzija u odnosu na evro, ‘Sloga’ navodi da rast cena životnih namirnica i osnovnih usluga značajno premašuje povećanje plata, ostavljajući radnike, posebno penzionere, u situaciji gde moraju birati između osnovnih životnih potreba, uključujući hranu, lekove i plaćanje režijskih računa.
Decenijama prisutan trend minimalnih zarada na tržištu rada, gde veliki broj radnika prima minimalac kao pravilo a ne izuzetak, prema sindikatu, dovodi do siromaštva i masovnog iseljavanja radne snage ka zemljama Evropske unije. „Ovo je posebno vidljivo u deficitarnim sektorima kao što su zdravstvo, zanatske profesije i usluge, gde postoji ozbiljan nedostatak kvalifikovane radne snage,“ ističu iz „Sloge“.
Jasno je da narod vidi bahatost i rasipništvo novokomponovane političke elite i njenih saradnika iz poslovnog sektora. Život na osnovu minimalne zarade, koji je samo dovoljan za preživljavanje, nije život dostojan čoveka,“ poručuju iz sindikata.
Zbog svega navedenog, „Sloga“ poziva da se o povećanju zarade razgovara na osnovu koncepta plate za neophodan život, koji bi osigurao zarade dostojne za pokrivanje realnih životnih troškova.
„Mi smo kao sindikat potpisnici Deklaracije o plati za život, koju je inicirao Centar za politike emancipacije, podržane od strane nekoliko sindikalnih organizacija, i preko 20 organizacija civilnog društva. Nama su potrebne stvarne promene koje će omogućiti svakom radniku u Srbiji da živi dostojanstveno, a ne samo da preživljava“.
Informativna služba