Београд, 21. јун 2014. – Синдикат новинара Србије придружује се колегама из других синдиката у ставу да је предложени Закон о раду антираднички и да ће његовим доследним спровођењем од Србије бити направљена земља сиромаштва и најгрубље експлоатације и дискриминације радника.
Предложеним законом брани се искључиво интерес послодаваца што је и разлог да се овај документ усвоји по хитном поступку. Синдикат новинара Србије указује да је реч о једном од најважнијих системских закона који се односи на запослене, те да су изостанком јавне расправе прекршени Закон о државној управи и Пословник о раду Владе Србије.
Синдикат новинара Србије посебно упозорава да би, према најавама власти, у Скупштину Србије ускоро требало да стигне и сет медијских закона, писан под притиском моћног лобија који окупља представнике крупног капитала, политике и дела „медијске елите“.
Припрему ових закона обележила је серија недемократских, дискриминаторских и скандалозних потеза о чему је наша организација доследно обавештавала Владу Србије, Европску комисију, ОЕБС, Светску и Европску федерацију новинара и јавност.
Подсећамо да предложени медијски закони предвидјају да се држава одмах повуче из медија. СИНОС се оштро противи томе с обзиром на катастрофалне последице досадашњих приватизација.
СИНОС указује да у приватним медијима Србије не постоје синдикати, нема социјалног дијалога ни колективних уговора.
Доследном применом предложеног закона о раду и сета медијских закона тек зачети синдикализам у медијима биће затрт а уплашени, ућуткани, осиромашени и радно право незаштићени новинари биће подложни цензури и још више, аутоцензури.
Захтевамо да се предложени закони врате у јавну расправу. У супротном придружићемо се протесту који је најавлила Конфедерација слободних синдиката.
Председница СИНОС
Драгана Чабаркапа