Hiljade građana u tišini su prošetale 8. maja centralnim ulicama Beograda i drugih gradova Srbije na protestu „Srbija protiv nasilja“, organizovanom od strane parlamentarne opozicije. Učesnici protesta, među kojima su bili i članovi Udruženih sindikata Srbije Sloga, koji učestvuju u političkom životu Srbije kao deo opozicione grupe „Ujedinjeni“ u Parlamentu Srbije i u Skupštini grada Beograda, tražili su zaustavljanje promovisanja nasilja u medijima i javnom prostoru.
Povod za proteste bila je reakcija države nakon dva masovna ubistva koja su se dogodila 3. i 4. maja. Protest je organizovan bez govora, a organizatori su vlastima dali rok do petka, 12. maja za ispunjenje zahteva.
Učesnici protesta zatražili su, između ostalog, smenu Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, gašenje štampanih medija i tabloida koji promovišu mržnju i nasilje, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi, i ostavke ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Organizatori su najavili da će, ukoliko vlasti ne ispune zahteve, biti održan novi protest
Protesti i širom Srbije: Građani traže hitnu reakciju vlasti
Pored protesta u Beogradu, šetnje i skupovi protiv nasilja održani su i u Novom Sadu, kao i u nekoliko drugih gradova širom Srbije gde su građani su izrazili nezadovoljstvo trenutnom situacijom u zemlji i zahtevali hitnu reakciju vlasti u borbi protiv nasilja, posebno u svetlu nedavnih tragičnih događaja.
Ovakvi protesti ističu važnost solidarnosti, sloge i zajedničkog delovanja građana u borbi protiv nasilja i kulture koja ga podržava. Građani Srbije pokazuju da su spremni da se suprotstave nasilju i da zajednički rade na stvaranju sigurnijeg društva za sve.
S obzirom na masovnost protesta, vlasti u Srbiji će morati pažljivo da razmotre zahteve građana i preduzmu neophodne korake kako bi se uspostavila stabilnost i poverenje između građana i institucija, jer ovi protesti šalju snažnu poruku o nezadovoljstvu građana u način kako aktuelna vlast vodi državu. Ukoliko građani budu solidarni i istrajni u svojim zahtevima i ostvare svoje zahteve, to će predstavljati značajan korak ka izgradnji sigurnijeg i pravednijeg društva u Srbiji.
Ostaje da se vidi kako će vlast reagovati na zahteve građana. Ne gajimo nadu da će ovi događaji rezultirati konstruktivnim promenama koje će vlast inicirati ka uspostavljanju smanjenju tenzija u društvu, što smo uostalom i videli samo nakon par sati u obraćanju predsednika Srbije u emisiji “Ćirilica” na Hepi televiziji, o kojoj uopšte ne želimo da komentarišemo.
Informativna služba
Foto: Sloga
…