Dok hiljade građana Srbije napuštaju zemlju zbog niskih plata u potrazi za boljim životom, premijerka u tehničkom mandatu, Ana Brnabić, nastavlja da briljira i privlači pažnju javnosti svojim izjavama o zloupotrebama bolovanja. Ona tvrdi da se ovim problemom mora ozbiljno pozabaviti jer bi, u suprotnom, kako kaže, „investitori mogli početi da odlaze, a novi neće hteti da dolaze“.
U zemlji gde su najveći strani investitori firme za motanje kablova, od dolaska Srpske napredne stranke, jedini uslov njihovog prisustva je jeftina radna snaga i vrlo sumnjive subvencije koje im država dotira.
“Predsednica Vlade, Ana Brnabić, dobro zna da je to jedini način da se, na osnovu populizma i propagande o otvaranju fabrika, koliko toliko zaposli narod da radi za neku crkavicu; međutim, trebalo bi da je bude sramota što direktno u najnegativnijem kontekstu utiče na zdravlje građana Srbije i direktno vrši pritisak na radnike”, kaže Željko Veseselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga”.
Veselinović povodom najave uvođenja elektronskog bolovanja (e-bolovanja), zahteva od premijerke da ne vrši pritisak na bolesne radnike jer je to krajnje neumesno.
“Radnici nam umiru za mašinama, brutalno ginu na radnim mestima, niko od poslodavaca ne odgovara, a ona bi da nastavlja da eksperimentiše sa digitalizacijom, koja joj očigledno ne ide od ruke, što smo videli do sada više puta, od hakerskog napada na informacioni sistem u JKP Energetika Novi Sad, sisteme Republičkog geodetskog zavoda, do nedavnog pada sistema u EPS-u, koji je bio u totalnom rasulu i kolapsu”, ističe Veselinović.
Zato, i kao sindikat tražimo od premijerke da se više ne bavi digitalizacijom bolovanja, jer zbog njene ukupne dosadašnje „stručnosti“ bojimo se da bi se i lični zdravstveni podaci (istorija bolesti) radnika mogli naći na meti zloupotreba, što bi bilo nezamislivo loše po pitanju zaštite osnovnih prava i sloboda građana, a posebno njihovog prava na zaštitu podataka o ličnosti.
Informativna služba