Predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ i narodni poslanik Željko Veselinović primio je priznanje od Centra za politike emancipacije (CPE) za dugogodišnju saradnju. Zahvalnica mu je uručena 25. decembra 2024. godine na završnom događaju Centra, kao znak priznanja za njegov doprinos, posebno u borbi za platu za život, koja je postala vidljivija i uspešnija zahvaljujući njegovoj angažovanosti i sindikatu koji predstavlja.
Završni događaj Centra za politike emancipacije, pod nazivom Bilans stanja 2024 – Radna prava i aktuelne borbe, održan je u Beogradu. Na događaju su predstavljeni rezultati istraživanja o uslovima rada u tekstilnoj industriji u Srbiji, sprovedenog kroz dubinske intervjue sa radnicima i radnicama iz pet fabrika. Istraživanje se bavilo radnim uslovima, bezbednošću, zaradama i kvalitetom života u fabrikama koje snabdevaju velike modne brendove koji deo svoje proizvodnje obavljaju u Srbiji. Takođe, predstavljen je i kratak osvrt na istraživanje o uslovima rada u automobilskoj industriji, uz analizu sličnosti i razlika u ova dva sektora. Prezentacija, koju su pripremili Ana Simić, Bojana Tamindžija i Vladimir Simović, završena je prikazom stanja radnih prava u Srbiji i zemljama regiona.
Učesnici razgovora, Marina Marković, arhitektica i članica organizovane grupe “SviĆe”, ekološka aktivistkinja i organizatorka Sofija Stefanović, i student psihologije Aleksa Blagojević, analizirali su aktuelne socijalne pokrete, borbe i kolektivni duh solidarnosti koji se razvija u društvu.
Na događaju su dodeljena priznanja dugogodišnjim saradnicima Centra, među njima i predsedniku Sloge Željku Veselinoviću. Tom prilikom, Veselinović je istakao značaj borbe radnika za svoja prava i potrebu za solidarnostima u aktuelnim borbama. Kao konkretan primer, naveo je kompaniju Falk Ist u tekstilnoj industriji, koja je postigla uspeh zahvaljujući organizovanosti radnika. Pre sedam godina, kada je fabrika obustavila proizvodnju, radnici su se odlučno suprotstavili štrajkbrejkerima, čak i fizički, kako bi zaštitili svoje uslove rada.
Veselinović je takođe govorio o kolektivnom ugovoru koji je potpisan u Falkistu, koji donosi povećanje plata u teškim okolnostima. Iako je broj radnika smanjen sa 1200 na 600-700, i dalje postoje važni primeri za buduće borbe. Pored toga, Veselinović je spomenuo pokušaj Falk Ista da izvede nezakonitu mahinaciju u maju ove godine, kada je firma pokušala da iznajmi deo fabrike firmi sa sumnjivim vlasnikom. Sindikat je, međutim, uspeo da obezbedi da radnici pređu na neodređeni radni odnos i da uživaju iste uslove kao pre.
Veselinović je ukazao i na to da su, iako su 89 od 135 radnika prešli u sindikat, ubrzo napustili sindikat zbog pritisaka. Iako je govorio u Skupštini Srbije i podnosio predstavke ministarstvima, nije dobio odgovore.
Na kraju, Veselinović je naglasio da je fabrika sada gotovo zatvorena, a radnici koji su ostali primaju minimalne plate i suočavaju se sa otpuštanjima. Podsetio je radnike da sindikat nije tu samo kada se pojavi problem, već i u stabilnijim trenucima, te da je ključno da se ljudi bore za svoja prava. On je apelovao na radnike da shvate da sindikat ne može da se bori umesto njih, već da je borba za prava i bolje uslove rada odgovornost svakog radnika.
Nakon završetka događaja, prisutni su nastavili druženje i neformalno umrežavanje.
O organizaciji: Centar za politike emancipacije (CPE)
Centar za politike emancipacije (CPE) je organizacija osnovana 2011. godine u Beogradu, koja se fokusira na političko obrazovanje i istraživački rad. Kroz organizaciju konferencija, letnjih škola i javnih razgovora, CPE je ugostio brojne lokalne i međunarodne istraživače, istraživačice, aktiviste i aktivistkinje. Objavili su više zbornika, kao i niz prevoda tekstova i knjiga koje su od ključnog značaja za razumevanje današnjeg društva i budućeg pravca njegovog razvoja.
CPE se zalaže za ukidanje političkih i ekonomskih nejednakosti koje proizlaze iz kapitalizma, a svoje aktivnosti temelji na idejama jednakosti i solidarnosti kao osnovnim principima pravednijeg društvenog života. Organizacija smatra da demokratski socijalizam treba biti osnovni pravac razvoja društva koje stavlja naglasak na zadovoljenje ljudskih potreba i omogućava puni razvoj potencijala pojedinaca.
Od 2017. godine, CPE je članica inicijative Clean Clothes Campaign, globalne mreže posvećene poboljšanju radnih uslova i osnaživanju radnica i radnika u tekstilnoj industriji. Takođe, od 2018. godine, CPE je organizacija posmatračica u mreži Transform! Europe, političke fondacije koja je bliska Partiji evropske levice.
Informativna služba
.