Извор: VICE.COM, 18.09.2018.године –
Аутор: Јована Шестериков.-[divider]
„Несреће ће наставити да се дешавају све док се држава бави последицама а не узроцима несрећа“.
Двадесет и шест радника погинуло је у Србији од почетка године. Већина је радила на црно. Стручњаци упозоравају да ће се овај негативан тренд наставити уколико се не успостави систем кажњавања одговорних.
Последња у низу несрећа, догодила се у петак ујутру. На грађевини Београда на води два радника изгубила живот. Несрећа се догодила када су радници пали са 22. спрата, а Н1 јавља да су настрадали радници су били запослени у фирмама Копра и Старс, и имали су 25 и 47 година.
Компанија Белграде Њатерфтонт изразила је велико жаљење због данашње погибије двојице радника и изјавила је саучешће њиховим породицама.
Како се наводи у саопштењу, та компанија ће пружити помоћ у истрази свих околности несреће која се догодила на градилишту, а коју спроводе надлежни органи.
„На свим градилиштима компаније Белграде Њатерфронт, укључујући и градилиште на коме је главни извођач радова компанија Страбаг, примењују се највиши стандарди безбедности и заштите на раду и план превентивних мера“, наводи се у саопштењу.
Ова је трећа несрећа на градилиштима у Београду у последњих месец дана, а само дан раније погинуо је Благоје М. (65), а његов колега Милисав Р. (61) тешко је повређен у несрећи на раду у селу Дљин, код Лучана. Они су били ангажовани за грађевинске радове на објекту.
Почетком месеца грађевински радник Т. С. (42) преминуо је од последица пада са грађевине на Новом Београду на којој је радио на црно.
Крајем августа у Београду је у на градилишту у Улици кнеза Милоша погинуо Небојша Туровић (58), када се на њега обрушио зид зграде. Он је девет година радио на црно.
Ванредна инспекција свих градилишта у Београду, која је организована након смрти Туровића, није донела велики резултат с обзиром на то да су инспектори затекли само пет радника на црно, а додатном инспекцијом у још четири општине откривено је укупно 56 непријављених радника.
Инспекција је била најављена у медијима, а председник Удружених синдиката „Слога“ Жељко Веселиновић каже за ВИЦЕ да ће несреће наставити да се дешавају све док се држава бави последицама а не узроцима.
– Последња несрећа, на градилишту Београда на води, показла је да држава пре свега не води рачуна о грађавинским радницима. Тај пројекат се представља као национални, држава стоји иза њега и он би морао да буде пример свима како се води рачуна о безбедности радника. Међутим, то није случај -, каже Веселиновић и подсећа да је почетком године избио пожар у једној од кула на истом градилишту и да нико није одговарао због тога.
Додаје да би неко морао да поднесе оставку и из градских власти и из министарства грађевине због несреће која се догодила у петак.
– Верујем да ће и овога пута проћи некажњено и да ће за несрећу да окриве неку вишу силу или раднике – каже Веселиновић.
Он истиче да је сива економија глобални проблем, али да се у Србији њиме мало ко бави.
– Некад смо имали у грађевини имали велике системе, и све те велике фирме су запошљавали раднике, они су имали колективне уговоре и много мање несрећа се догађало. Данас је то практично немогуће из више разлога. Та грана није добро организована. Систем одговорности не постоји. Ја се не сећам да је неко у Србији у протеклих десет година сносио одговорност за смрт радника – каже Веселиновић.
Он додаје да су такви послови високо ризични, да су непходна заштитна средства, обука радника…
– Послодавци увек штеде највише на радницима. Али када би они губили лиценце, када би били кажњавани. Када би постојала кривична одговорност видео би се помак, али нажалост то овде не постоји – закључује Веселиновић.
Опширније на :Niko ne brine o radnicima: 26 nastradalih na gradilištima od početka godine
…