Држава која не чува своје тржиште, не чува ни своје фабрике, а тиме ни свој народ
Београд, 15. март 2015. –Тражимо да се престане с уништавањем ФАП-а путем урушавања друштвене имовине, да га не преузму неке фирме и коорпорације без јасне дефиниције, производње, улагања у опрему, броја и статуса радника, рекао је секретар синдиката радника ФАП Слога Мирослав Мршевић у директном телефонском укључењу у емисију „Гнев Србије“ на радију Снага народа.
Он је током разговора са водитељем истакао да је прибојски ФАП део некадашње бивше југословенске привреде која је пословала на три континента и да он не може да функционише без помоћи државе.
„У ФАП-у је некада радило 7000 радника а преко 45 000 њих је било везано за фабрику“, рекао је Мршевић и истакао да војни, металски и енергетски комлекс морају остати у власништву државе.
„Уколико то оде у приватне руке настаће осипање читавог сегмента привреде“, казао је он.
Мршевић је оценио да једна осмина привреде мора остати у рукама државе, остатак мешовитог карактера, а најситнији део у приватном власништву. У свету је познато да је војно енергетски комплекс у власнишву државе. На западу се то лукаво приказаје као својина грађана, док се на истоку то приказује као социјалистичка управа.
„Ми морамо да размишљамо шире јер се губи тржиште, посебно државно, а ако га дамо некоме ‘на изволте’, остајемо без онога што је основ а то је извоз“ – казао је Мршевић и као пример навео да је у Србији прошле године продато 1600 камиона, преко 300 аутобуса купљено, и да огроман део тога припада увозу.
„Држава која не чува своје тржиште, не чува ни своје фабрике, а тиме ни свој народ“ , истакао је челник синдиката радника ФАП Слога.
По питању најављене приватизације ФАП-а од стране финске компаније „Сису“, Мршевић је казао да су од Владе Србије добијена уверавања да ће бити запослено најмање 600 људи, међутим, он је изразио сумњу да ће се то и остварити.
„Фински Сису има све капацитете, али и десет пута мање запослених од тренутног броја радника у ФАП-у“, оценивши је коректном фирмом, али у реду своје величине.
Када је у питању синдикална активност у фабрици, Мршевић је казао да је синдикат радника ФАП Слога настао од инжињера ФАП-а који су видели да фабрика не може да функционише на начин на који је до сада функционисала, и да се тај синдикат никада није борио на начин на који то раде државни синдикати којима је главно да продају полутке.
„Њихови представници су под потпуном контролом државе и они уопште не заступају интересе радника. Ако држава донесе одлуку да се фирма распрода – они без поговора извршавају задатке“, каже Мршевић и истиче да држави треба представник синдиката који ће дићи руку да 600 људи остане без посла, али да то од представника синдиката радника ФАП Слога не могу да очекују.
Информативна служба
[divider]
Опширније у аудио прилогу (од 68 минута) емисије „Гнев Србије“ радија Снага народа, емитоване 12. марта 2015.године.
https://www.youtube.com/watch?v=t47n2JeEsPQ#t=7104
[divider]