Beograd, 26. decembar 2024. (Al Jazeera Balkans) – Generalni štrajk, studenti i radnici solidarno. Jedna je od parola sa protesta održanog pre četiri dana na Beogradskom trgu Slavija. Ideja je privukla pažnju javnosti, što zbog aktuelnog društveno-političkog trenutka, što zbog činjenice da tako nešto nikom pre u Srbiji nije pošlo za rukom.
Zoran Stoiljković, bivši predsednik UGS Nezavisnost, izjavio je: „Generalni štrajk znači da stanu sve ustanove i preduzeća, mi to u novijoj istoriji nismo imali. Na to je ličilo malo upozorenje pred 2000. godinu, ako bude represija prema radnicima u Kolubari, da će se stupiti u generalni štrajk.“
Da bi do takvog scenarija došlo, kaže profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, potrebno je jedinstvo sindikata, šira podrška građanske javnosti i objedinjeni stav opozicije. A tim uslovima, kaže, Srbija nije blizu.
Stoiljković je dodao: „Uz svo uvažavanje mojih i svih studenata, blokada univerziteta sa većinskom podrškom nastavnika nije isto što i blokada javnih ustanova i preduzeća i mora da ima u vidu da, po nekim mojim nalazima, gotovo trećina zaposlenih je sa članskim kartama stranaka vladajućih partija ili vladajuće koalicije i to traži jako ozbiljnu organizaciju i nekakav pravi moment potpune polarizacije.“
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije Sloga, kaže: „Ako hoćete generalni štrajk, morate da iznesete zahteve koji se tiču socijalno-ekonomskog položaja radnika, njihovih zarada, uslova rada itd. Ne možete da izađete u generalni štrajk, nažalost, zato što hoćete da podržite studente. Znači, to nije moguće jer onda svako od tih zaposlenih može da ostane bez posla.“
Generalni štrajk se smatra jednom vrstom revolucionarnog mita u sindikatima i među radnicima. Sindikati kažu da su izvesniji protesti koji bi uvezivali regione ili zajedničke grane određenih profesija, kako bi se na taj način testirala sposobnost, spremnost i podrška za nešto više. Jer, kako kažu u sindikatu Sloga, upravo ona nedostaje za radničke proteste širih razmera.
Veselinović je dodao: „Recimo, taj štrajk ili protest u Pošti, jučerašnji protest je organizovao naš sindikat, Sindikat radnika Pošte Sloga. I nije ga podržao nijedan drugi sindikat. Dakle, vam to dovoljno govori o toj nekoj solidarnosti među sindikatima, solidarnosti među radnicima. Svaka čast studentima koji su juče došli da podrže radnike Pošte, ali to nije dovoljno. Znači, od 15.500 radnika u Pošti moralo je juče da bude barem 20 ili 30 posto. Njih je možda bilo juče 200 ili 300 radnika Pošte, tako da je to sasvim nedovoljno i potpuno nedovoljno da može nešto da se uradi.“
Studentske proteste u Srbiji podržali su zaposleni u raznim profesijama, od poljoprivrednika do radnika u kulturi. Mogućnost generalnog štrajka za sada se spominje u sindikatima prosvete.
Informativna služba
Detaljnije u video prilogu Al Jazeera Balkans, autorke Jelene Glušac : Je li moguć generalni štrajk u Srbiji?