U fokusu razgovora: Izazovi nacionalne politike, lokalni izbori u Beogradu, stanje radništva i međunarodni odnosi Srbije
U najnovijem izdanju emisije „Bez pardona“, vođena je žestoka debata o ključnim izazovima pred Srbijom, uključujući lokalne izbore u Beogradu, situaciju oko Kosova i Metohije, i put zemlje ka Evropskoj uniji. Diskusija je ukazala na složene procese koji stoje pred Srbijom.
U poslednjem izdanju političke emisije „Bez pardona“, snimljene 19. februara na televizijskom kanalu KTV, “Bez Cenzure” – održana je debata između istaknutih političkih i društvenih figura Srbije. U centru diskusije našli su se ključni izazovi sa kojima se Srbija suočava, uključujući predstojeće lokalne izbore u Beogradu, složenu situaciju oko Kosova i Metohije, kao i budućnost Srbije u kontekstu evropskih integracija i odnosa sa globalnim silama.
Učesnici debate, Aleksandar Pavković, novinar i urednik Balkan Info, i Željko Veselinović, narodni poslanik i predsednik sindikata “Sloga”, izneli su svoja viđenja na navedene teme, naglašavajući potrebu za dijalogom, kompromisom, i principijelnim pristupom u rešavanju nacionalnih i međunarodnih pitanja.
Rasprava je posebno istakla pitanje održivosti trenutnog političkog kursa Srbije, sa posebnim osvrtom na predstojeće lokalne izbore u Beogradu, koji se smatraju ključnim testom za aktuelnu vlast, kao i za opozicione snage.
Srbija se nalazi na važnom raskršću, gde odluke donete u skorijem periodu imaju potencijal da oblikuju dugoročnu budućnost zemlje. Pitanja kao što su nacionalni identitet, međunarodne integracije, i unutrašnja politička stabilnost zahtevaju promišljeni pristup i odgovornost svih političkih aktera.
Željko Veselinović, izneo je svoje mišljenje o nizu važnih pitanja koja utiču na Srbiju. Veselinović, koji se javno izjašnjava kao levičar, istakao je svoju čvrstu poziciju protiv nezavisnosti Kosova i protivljenje ideji o ulasku Kosova u Ujedinjene nacije.
On je izrazio podršku evropskom putu Srbije, naglasivši da zakonski modeli zemalja Evropske unije nude znatno bolje uslove za radnike u poređenju sa postojećim uslovima u Srbiji. On smatra da Srbija zaslužuje da njena radna snaga živi i radi u uslovima sličnim onima koji postoje u zemljama EU, ističući kvalitet života i radnih uslova radnika u Nemačkoj, Švedskoj, i Francuskoj kao primer.
Veselinović se takođe jasno distancirao od modela azijskog kapitalizma, koji, po njegovom mišljenju, negativno utiče na radnička prava u Srbiji, i izražava svoju čvrstu opredeljenost za pravni i socijalni model koji nudi Evropska unija.
On je takođe naglasio svoju posvećenost borbi za radnička prava i potrebu za reformom zakona o radu, koji smatra „kriminalno lošim“ za srpske radnike.
U kontekstu političkog angažmana, Veselinović je istakao značaj sindikata u borbi za prava radnika i pozvao na veće uključivanje sindikata u političke procese.
Osvrćući se na otpor koji se suočava sa strane vlasti, posebno izjavu ministra vojske o sindikatima u bezbednosnim snagama, Veselinović je naglasio važnost sindikalnog organizovanja kao ustavnog prava i ključnog elementa demokratije.
Više pogledajte u celoj emisiji..
Informativna služba
.