Članovi Odbor za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, na Šestoj sednici koja je održana 30. septembra 2024. godine, razmatrali su Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima u načelu, koji je podnela grupa od 86 narodnih poslanika.
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ i narodni poslanik, uzeo je učešće u radu:
Ja neću biti dug. Potpisnik sam sazivanja ove vanredne sednice Skupštine oko zabrane istraživanja i iskopavanja litijuma i glasaću, naravno, za ovaj zakon. Ne stidim se da kažem da nisam stručnjak za zaštitu životne sredine niti za litijum, pa nastojim da čujem ljude koji o tome znaju više od mene i da na osnovu toga donesem neki sud o tome šta je dobro, a šta nije.
Ono što mene interesuje je ekonomski aspekt, što je pomenula koleginica Danijela. U proteklih meseci i godina imali smo priliku da čujemo da se planira iskopavanje litijuma. Sa ekonomske strane, samo iskopavanje litijuma i plaćanje rudne rente od pet odsto za mene je vrlo malo i nedovoljno da bismo ušli u projekat iskopavanja rude koja je, kako čujemo, prilično diskutabilna u pogledu bezbednosti, zdravlja i zaštite životne sredine.
Nisam imao prilike da čujem da se planira ozbiljnija prerada litijuma ili jadarita ovde u Srbiji, niti otvaranje fabrika akumulatora, baterija za mobilne telefone ili fabrika električnih automobila. Kada bih to čuo i video, mogao bih da donesem sud da li Srbija i njeni građani, pre svega radnici čije interese zastupam, imaju neki benefit od toga ili da li možemo ekonomski da napredujemo kroz proizvodnju gotovih proizvoda za izvoz.
Ovako, za mene je to velika nepoznanica i smatram da iskopavanje litijuma bez jasnog plana o daljim koracima, kao i bez rešavanja pitanja zaštite životne sredine i zdravog života, nije prihvatljivo. Čak i da se tamo gaji cveće, smatram da to ne bi bilo zdravo ni dobro. Vlada ili bilo ko drugi trebalo bi da izađe sa jasnim planom o tome šta bi se planiralo sa tim resursima.
Ako bismo litijum kopali, kao što radi Ziđin u Boru, i izvozili sirovinu uz plaćanje rudne rente od oko 100 ili 150 miliona evra godišnje, smatram da je to apsolutno mizerno u poređenju sa sredstvima koje država ulaže u druge projekte poput Ekspa ili nacionalnih stadiona.
S te strane, voleo bih da čujem nekog od predstavnika vlasti da objasni koji su ekonomski benefiti za Srbiju. Na kraju, nešto što možda nema direktne veze sa ovom temom, ali smatram da je važno za Odbor za privredu, jeste da predložim da nakon ove sednice Skupštinski odbor formira radnu grupu koja bi posetila fabriku Jura i utvrdila činjenično stanje. Trebalo bi da se istraži da li se tamo naši građani i radnici maltretiraju i da konačno zauzmemo stav prema tom pitanju.
Celu sednicu možete pogledati ovde: Šesta sednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku 30.09.2024.
Priredila tekstualno : Informativna služba Sloge.