Dok se protesti Koalicije Srbije protiv nasilja nastavljaju u i ispred zgrade Republičke izborne komisije (RIK) u Beogradu zbog, kako tvrde, krađe na izborima održanim 17. decembra, troje poslanika i dalje štrajkuju glađu. Vlast, međutim, stoji iza ponovljenog stava da su izbori bili nikada čistiji i pošteniji, ignorišući zahteve protesta i tvrdeći da su oni izmišljeni. Institucije ne reaguju na način kako da se razreši ovaj čvor. Dok se unutar same koalicije koja organizuje protest čuju različita mišljenja.
Prošlo je 11 dana od 17. decembra, isto toliko dana koliko traju ulični protesti dela opozicije i građana zbog navodne krađe izbora. Marinika Tepić štrajkuje glađu iz istog razloga, zajedno sa njom u zgradi RIK-a i dalje su u istoj nameri stranačke kolege Jelena Milošević i Branko Miljuš.
Narodni poslanici Danijela Grujić i Janko Veselinović. danas na infuziji u Novosadskom kliničkom centru. Željko Veselinović na insistiranje lekara, odustao je od štrajka glađu. Poziva saborce da i oni učine isto.
Veselinović smatra da ovaj vid borbe, nažalost, u Srbiji nikada nije donosio nikakve pomake ni rešenje problema. Predsednik države i ministar finansija, prema njegovim rečima, ignorišu proteste, a primer toga je prolazak pored Skupštine u automobilu uz pesmu Lepe Brene, (četiri godine duge) što je, kako kaže, potcena svakog normalnog građanina ove države koji se pobunio protiv krađe izbora, pogotovo podsemavanje onima koji su rizikovali svoj život da ukažu na probleme i krađu izborne volje građana, kaže Veselinović.
Od Vučića i njegovih sledbenika ništa drugo nije ni očekivano, ali jeste očekivana podrška i briga za ljude koji štrajkuju glađu od predstavnika međunarodne zajednice.
Bez obzira na njihove praznike, mogli su da nađu jednog ili dva čoveka iz Brisela koji bi došli da pitaju i pokažu da im je stalo do demokratskih procesa i uključivanja Srbije u Evropsku uniju. Suprotno od toga, mnogi misle da će i ovaj broj ljudi koji veruju u Evropu i evropske vrednosti veoma brzo odustati od toga, zaključuje Veselinović.
U Koaliciji Srbija protiv nasilja još nema jasnog odgovora o tome da li će odustati ili ne od osvojenih mandata na parlamentarnim i beogradskim izborima. Rasprave se kreću od toga da su izbori brutalno pokradeni do toga da je volja građana Beograda potpuno preokrenuta. Zdravko Ponoš kaže da postoji mišljenje da se ne treba dati legitimitet takvoj vlasti. Što se tiče Srbije, nivo krađe, procentualno, nije doveo do toga da bi izbori bili poništeni. Zato je to vrlo senzitivna i delikatna stvar o kojoj treba razgovarati hladne glave. Treba iscrpiti sve mehanizme pritiska da dođe do ponavljanja izbora i da se razume priroda ove vlasti.
Koalicioni kolega Radomir Lazović na stav Zdravka Ponoša danas nije imao komentar. Pitanje vraćanja ili prihvatanja mandata još nije na dnevnom redu. Suprotno tome, iako je najavio povlačenje sa te funkcije, predsednik Socijalističke partije Srbije, Ivica Dačić, nema dileme oko prihvatanja mandata.
Kada je reč na republičkom nivou tu sigurno nema nikakve dileme. Kada je reč o gradskom nivou, nadam se da će se i tu pronaći određeno rešenje, jer ne znam zašto bi se išlo na izbore ponovo kada se zapravo ide na izbore da bi se odlučilo ko će predstavljati građane u organima vlasti. Ako ste dobili mandat, onda ga treba iskoristiti. U tom pogledu, mislim da bi odbijanje mandata bilo samo gubljenje vremena, zaključuje Dačić.
Dodela mandata vrši se po sili zakona, a tek nakon toga poslanik može podneti ostavku. Mandat na upražnjeno mesto popunjava se tako što se dodeljuje sledećem na listi, sve dok se ona ne iscrpi. Kada se to desi, mandati prelaze na poslaničku listu koja je osvojila najviše mandata na izborima. U ovom slučaju to je Srpska napredna stranka.
Advokat Ivan Ninić opoziciji nudi praktično rešenje: da prihvate mandate, ali da ne ulaze u institucije. Kao opozicioni poslanici i odbornici ostali bi van republičke i lokalne skupštine. Time bi bojkotom institucije poslali jasnu poruku budućoj vlasti da ne žele biti deo parlamenta u kojem je, po njihovom mišljenju, pokradena izborna volja građana. To bi predstavljalo snažan udarac i delegitimizaciju vlasti, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou, i neminovno bi vodilo u političku krizu i proizvodilo nove izbore za prevazilaženje postojeće krize.
Da bi se postojeća kriza prevazišla lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas smatra da je rešenje međunarodna komisija koja bi došla u Srbiju, sagledala situaciju i dala preporuke koje bi bile obavezujuće za vlast i opoziciju I onada na osnovu toga bi se išlo na fer i poštene izbore.
Ceo prilog pogledajte u video Đure Svilara, emitovanog u Dnevniku Televizija Nova.
Informativna služba