Социјално-економски савет ничему не служи и треба га укинути. То је став многих удружења, како послодаваца, тако и синдиката. Критичари кажу да чланови СЕС-а нису у стању да донесу ниједну одлуку и траже од Владе Србије хитно распуштање. Многе је изнервирало то што СЕС никако не може да донесе одлуку о минималној цени рада.
Председник Асоцијације малих и средњих предузећа Жарко Милисављевић каже да једни те исти људи седе у СЕС-у и ништа не раде.
– Проблем је што нико не може да их склони, а нови представници не могу да уђу. Рад тог тела није донео никакве промене у односима између државе, синдиката и радника. Тај однос се чак и погоршао. У старом систему држава је бринула о радницима. Сада држава то не ради, али би за то требало да буде задужен СЕС. Међутим, ни то не функционише – каже Милисављевић.
Клан моћних другова
Милисављевић наводи да СЕС не треба да се бави минималном ценом рада, јер ће на тај начин цела држава бити претворена у социјалну категорију.
– СЕС треба да утврди праву, а не минималну цену рада. Суштина је да радник буде добро плаћен, а не да буде минимално плаћен. То одговара послодавцима. Дају мало пара и лакше отпуштају људе – констатује Милисављевић.
Савет има 18 чланова, шест из Владе, шест из синдиката и шест представника репрезентативних удружења послодаваца. Мандат им је четири године.
Милисављевић каже како није добро да то тело окупља само неке синдикате и то по сумњивим критеријума.
– СЕС су окупирали Чанак, Орбовић и Атанацковић. То је клан. И не пуштају друге да уђу. Због тога тражимо да се промени закон о СЕС-у и да се омогући свакој организованој групи радника да уђе у њега – каже Милисављевић.
Аутори: Драган Стојановић и Зоран Сурла НС репортер