Socijalno-ekonomski savet ničemu ne služi i treba ga ukinuti. To je stav mnogih udruženja, kako poslodavaca, tako i sindikata. Kritičari kažu da članovi SES-a nisu u stanju da donesu nijednu odluku i traže od Vlade Srbije hitno raspuštanje. Mnoge je iznerviralo to što SES nikako ne može da donese odluku o minimalnoj ceni rada.
Predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Žarko Milisavljević kaže da jedni te isti ljudi sede u SES-u i ništa ne rade.
– Problem je što niko ne može da ih skloni, a novi predstavnici ne mogu da uđu. Rad tog tela nije doneo nikakve promene u odnosima između države, sindikata i radnika. Taj odnos se čak i pogoršao. U starom sistemu država je brinula o radnicima. Sada država to ne radi, ali bi za to trebalo da bude zadužen SES. Međutim, ni to ne funkcioniše – kaže Milisavljević.
Klan moćnih drugova
Milisavljević navodi da SES ne treba da se bavi minimalnom cenom rada, jer će na taj način cela država biti pretvorena u socijalnu kategoriju.
– SES treba da utvrdi pravu, a ne minimalnu cenu rada. Suština je da radnik bude dobro plaćen, a ne da bude minimalno plaćen. To odgovara poslodavcima. Daju malo para i lakše otpuštaju ljude – konstatuje Milisavljević.
Savet ima 18 članova, šest iz Vlade, šest iz sindikata i šest predstavnika reprezentativnih udruženja poslodavaca. Mandat im je četiri godine.
Milisavljević kaže kako nije dobro da to telo okuplja samo neke sindikate i to po sumnjivim kriterijuma.
– SES su okupirali Čanak, Orbović i Atanacković. To je klan. I ne puštaju druge da uđu. Zbog toga tražimo da se promeni zakon o SES-u i da se omogući svakoj organizovanoj grupi radnika da uđe u njega – kaže Milisavljević.
Autori: Dragan Stojanović i Zoran Surla NS reporter