Ako ste se jutros probudili u Srbiji, u zemlji u kojoj se razmišlja po principu “Bolje išta nego ništa”, u kojoj zaposleni rade po 100 meseci a ne primaju platu, gde penzioneri izdržavaju svoju decu i unuke do smrti, gde ljudi i dalje veruju u bajke i obećanja političara o boljoj i svetlijoj budućnosti, gde se građani teraju do imbecilnosti da stežu kaiševe dok se političarima buše nove rupe zbog popuštanja,ništa drugo nego da vam poželimo dobro jutro.
Izmene i dopune Zakona o radu od danas su na snazi. To znači da će već od danas poslodavci u Srbiji postupati u sladu sa novim odredbama.
Od danas se zaposlenim na sasvim drugi način obračunavaju otpremnine, minuli rad, rad po ugovoru i uslovi pod kojima je moguće dati otkaz radniku.
U odnosu na predhodni zakon, novim odredbama su značajno umanjena prava radnika i dat maksimum poslodavcima da upravljaju sudbinama svojih zaposlenih.
Po novom, poslodavac može radniku da otkaže ugovor o radu u skladu sa njegovom radnom sposobnošću, ako proceni da ne poštuje radnu disciplinu, utvrdi da je povredio radnu obavezu, i ako firma u kojoj je zaposlen utvrdi da nema potrebe za njegovim daljim angažmanom.
Široki spektar potpuno nedefinisanih pojmova biće osnov za pronalazak milion mogućih razloga i obrazloženja da se zaposlenom uruči otkaz.
Pogotovu ako se zaposleni usudi da upotrebi novu zakonsku mogućnost prema kojoj je predviđeno da u slučaju kada poslodavac ne isplaćuje radniku platu, zaposleni može u izvršnom postupku, bez vođenja sudskog spora da reši taj problem, tako što će se sa platnom listom obratiti inspekciji.
U uslovima srpske ekonomije, gde je radnik samo jedan od gomile zamenljivih šrafova na ogromnom neuposlenom tržištu rada, sama pomen na mogućnost prijave inspekciji spada u domen naučne fantastike.
Da skratimo. Dobro jutro neoliberalna Srbijo!
Ž. Veselinović